Grass-Fed Beef: Order Now

Grass-Fed Beef   by Don R

Natural grass-fed beef is flavorful, lean, and healthy.

Natural grass-fed beef is flavorful, lean, and healthy.

For meat ‘n’ potato eaters, there is nothing better than a  tender steak, or a juicy hamburger. For flavor, organic grass-fed beef is arguably superior to cattle finished  (fattened) out on corn. You only have three ways to get natural beef: raise it yourself, buy it in stores or order from a local farmer. Local food cooperatives usually carry a variety of natural meats. If you want to order directly from a farm,don’t wait too long to order, Here is why…

Local farmers are making plans for the upcoming season and if you wait to order, you may miss out. They can produce anything from beef to turkeys and apples to zucchini squash but they need to know what to raise or grow, and how much to meet the demand.

By pre-ordering, you will not only be sure of getting quality food, your deposit will help the farmer pay for initial costs. As for beef, feeder cattle are a costly investment and early ordering is usually mandatory if you expect to get a good price. How do you order beef and what is the cost?

To find a local farm, see our resources page or visit Eat wild, or Local Harvest websites. They both have interactive maps that show where local farms are located and their specialty.

How much does grass-fed natural beef cost? If purchased in a grocery store, you will likely pay up to $2 more per lb when compared to feed lot cattle meat.  Some local farmers offer packages like all steaks or all roasts and the price varies from $6 per pound to $ 16 per pond. For families living on a tight budget it important to view meat as a condiment. Small amounts of meat go a long way to enhance the flavor and texture of stir-fried vegetables, salads, casseroles, sauces over rice and pasta.

Side of beef.

Buy a whole, half, or quarter beef. It is sold by hanging weight.

A way to save money is to buy a side (1/2) of beef, a quarter or whole beef with friends and have it cut and wrapped.It is usually sold by “hanging weight.” Price is calculated on the weight after the steer has been harvested, skin removed, and the side is hanging in a meat cooler. You can expect to pay anywhere from $3 to $5 per pound plus the cost of cutting and wrapping.   Be aware that there will be about 25% loss because they discard the fat and bones. When all is figured natural beef could cost up to $7 per pound. It may not seem like a bargain but mintlife breaks it down to show it less expensive than buying quality meat from the grocer.

When purchased this way, you end up with a mixture of roasts, steaks, and hamburger cut, wrapped, labeled and flash frozen in convenient size packages. It is ready to be stored in your freezer.  

We have already ordered a half for this fall. It will be split with our daughters’ families and friends.

 

This entry was posted in meat, Tips & Tricks and tagged , , on by .

About Don R

Born and raised in the Pacific Northwest. Retired teacher. Multiple successful business endeavors including screen printing / sporting goods business, executive director of a Boys & Girls Club, commercial fishing, and co-founding an alternative high school. Interests include family, hiking, cooking, Parkinson's research and developing an educational cooking program.